Príbeh obrátenia kajúceho lotra dnešných čias
Hra Spomeň si na mňa je už šiestym veľkým divadelným projektom, ktorý pod vedením sestier z Rodiny Panny Márie pripravilo a nacvičilo viac než 150 študentov a žiakov Spojenej katolíckej školy v Nitre. Okrem hercov a tanečníkov sú to i speváci a hudobníci so svojimi živými vstupmi, kulisári, technici, kostymérky či maskérky. Všetci to zvládli s veľkou radosťou a nadšením popri svojich bežných študentských povinnostiach, najstarší dokonca i maturitných písomkách, za čo im patrí veľká vďaka a uznanie. Spolu sme odohrali osem predstavení v Divadle Andreja Bagara v Nitre v dňoch: 11., 25., 26. marca a 22. apríla 2018. Naše divadlo si prišlo pozrieť takmer 5000 divákov.
Hra v skratke
Hlavným protagonistom je Jacques Fesch (1930-1957), mladý Francúz, ktorý zomrel pod gilotínou. Keď Jean Marie kardinál Lustiger, emeritný arcibiskup Paríža a osobný priateľ pápeža Jána Pavla II., podnikol v decembri 1993 prvé kroky v procese blahorečenia 27-ročného vraha, ktorý zabil policajta, vyvolal tým vo Francúzsku všeobecné pohoršenie. Na smrť odsúdený kriminálnik má byť svätý? Aká provokácia!
A predsa sa kardinál neváhal postaviť proti všetkým kritickým hlasom: „Pred Bohom nie je nikto definitívne stratený; ani vtedy, keď ho spoločnosť odsúdila. Dúfam, že Jacques Fesch bude raz uctievaný ako svätý. To by dodalo odvahu všetkým tým, ktorí sami sebou opovrhujú a myslia si, že sú nenapraviteľní a beznádejne stratení.“
Hra sa začína niekoľko rokov po smrti Jacqua, ktorý si vo väzení písal denník. Venuje ho svojej dcére Veronique. Chce, aby ho poznala nielen ako kriminálnika, ale hlavne ako milujúceho otca, ktorý prešiel vnútorným prerodom.
Príbeh pokračuje rodinnou oslavou, kde sa postupne odkrývajú charaktery jednotlivých postáv. Jacques Fesch vyrastá v bohatej rodine žijúcej v Paríži. Otec je riaditeľom banky a zároveň šikovný obchodník. Pozerá na svet a ľudí okolo seba zásadne zhora. Matka žije vo vlastnom svete. Má rada svoje deti, no nevie ich vychovávať. Jacques má ešte dve sestry, je s nimi v neustálom konflikte. Sám seba opisuje ako arogantného fagana, chodiacu mŕtvolu. Často uteká z domu za svojimi kamarátmi, ktorí ho len využívajú, pretože má peniaze. Je obľúbený medzi dievčatami. Na jednej zábave stretne mladé dievča, Pierrette, do ktorej sa zaľúbi. Otec mu bráni v tomto vzťahu, pretože má židovský pôvod. Jacques chce žiť s Pierrette i napriek nesúhlasu rodičov. Chce začať nový život a oslobodiť sa od ťarchy minulosti. Čaká s Pierrette dieťa. No ani tento vzťah dlho nevydrží. Jacques uteká sám pred sebou, je vnútorne nešťastný, cíti sa neprijatý. Matka platí všetky jeho rozmary a preto si myslí, že od nej získa i peniaze na drahú jachtu. Peniaze nedostane, preto sa rozhodne spolu s kamarátmi prepadnúť zmenárnika Silbersteina. Prichádza k otvorenému konfliktu, pri ktorom neúmyselne zastrelí policajta. Súdny proces je zdĺhavý, pretože ide o bohatého mladíka, ktorý zastrelil verejného činiteľa. Situácia sa vyostruje, ľudia žiadajú spravodlivosť. Súdny tribunál vynesie rozsudok: trest smrti. Vo väzení prechádza Jacques vnútorným obrátením. Vďaka sv. Terezke Ježiškovej, ktorá ho vo väzení sprevádza dostáva jeho život a utrpenie nový rozmer. Zomiera zmierený s Bohom, obetujúc utrpenie za všetkých, ktorých miluje. Príbeh Jacqua Fescha hovorí o tom, že i samozapríčinené utrpenie obetované Bohu môže viesť k vnútornému očisteniu a spáse.